Піщана подушка

У деяких людей виробився дивний рефлекс, засипати, “подушку” під фундамент. У радянський час фундаменти робилися в більшості з блоків ФБС під нього потрібна подушка, так як блоки посадити рівно на ґрунт практично не можливо. Для цього сипався пісок а хто заливав фундамент думав, що теж так треба, і пішло – поїхало, не беручи до уваги деякі особливості. До цих пір у багатьох це рефлекторно триває.

Бетону все одно на яку поверхню литися. Пісок не грає корисної ролі, і не перешкоджає ніяким негативним явищам, а дає тільки не потрібні усадки, витрату грошей на пісок і роботу, але це пів біди, найголовніше під підошвою, люди створюють певну траншею з водою. Якщо навіть віртуально в одне відро помістити пласт глини в інше, піску і налити туди води на глині вода буде зверху стояти не один день, в пісок ж ви віллєте відразу і не один літр. Ось так і під землею вода стече в пісок і буде там завжди стояти не випаровуючись,  не висихаючи а тільки поповнюючи або відновлюючись з кожним дощем

Засипавши пісок перед заливкою люди думають,що ця подушка на себе візьме навантаження. Або для того, що з піску добре йде вода і під фундаментом більш сухо. Або те, що промерзання йде з під землі і пісок служить пом’якшувальною або стабілізуючою прокладкою.

Дозвольте привести декілька аргументів для розвіяння цих міфів

  •   По-перше – у ґрунту ніколи не буває зрушень (не враховуючи сейсмозони яких в Україні не так багато )
  •   По-друге – в щільних шарах ґрунту траншея з піском або пласт піску служить таким собі дрінажом для глини, пісок приймає в себе більше води ніж глина і воді легше увійти в пісок, ніж вже потім вийти в глину, відповідно приплив води завжди більше ніж відтік, внаслідок цього вода там може бути і в посуху і поповняться з кожним наступним дощем.
  • По- третє – в шарі промерзання (якщо фундамент не викопаний нижче промерзання) пісок не допоможе. При замерзанні в піску води, пласт стає відповідно не пластичним і так як тиск колосальний і не точкове а природно на все відразу, виштовхує будинок рівномірно, це навіть буває особливо не помітно, після зими, навесні будинок також рівномірно встає на місце. Але буває біля будинку якісь прибудови або щось лежить у фундаменту і земля промерзає не рівномірно, тому ми спостерігаємо сезонний перекіс – гірше відкриваються двері вікна а то і з’являються тріщинки.

При морозі розширюється НЕ ґрунт а вода  і природно в піску її більше, ніж в глині, тобто там де більше розшириться, якраз знаходиться у нас фундамент.
Враховуючи вище викладене – піщана подушка знаходиться нижче шару промерзання, не грає якоїсь позитивної ролі. А якщо в шарі промерзання – то взимку сприяє більшому розширенню через більшого обсягу води знаходиться в піску. Тому і в іншому випадку, перше – будинок буде давати усадку (і добре якщо рівномірно) і в другого  – підошва фундаменту завжди буде знаходиться у вологому середовищі.
Багато будинків з піщаною подушкою звичайно благополучно стоять і будуть стояти до “старості”, проте і будинки які просто стоять на землі також не розвалюються, справа  в тому чи треба затрачувати сили і засоби на непотрібний РИТУАЛ.

                                                                                                                                                                  Джерело

Вам також має сподобатись...